3167 

Yaşça Hoşça Aşçı Fok'ça Foça Mutfağı

Slow Food

Terra Madre

Asçı Fok'a Gelen Yayınlar


Memleket-i Harika




Erguvan Zamanı




“Ot var, çiçek var, sevdalığa çare var…”




Kurşun Ata Ata Biter




Şehirdekiler İçin Sürdürülebilir Yaşam Rehberi




Antikçağ Sanat Tarihi




Diş ile Düş Arasında




Tekrarı Olmayan Öyküler




Aşk Perisi'ne Gözlük




Tekrardoğuşu Keşfetmek – Geçmiş Yaşam Deneyimlerinin Kanıtları için Klasik Bir Rehber




Astral Seyahat Teknikleri




Türkiye’de 1958 Öncesi Alınan Ruhsal Tebliğler




Tanrıların Doğuşu




Sinemada Oyuncu




Sinema Göstergebilimi




Geçmiş Yaşamlarınızı İyileştirmek




İçten Yaşamak




Küçük Taşlar İklimi




Düş/Görümlüğü




Hiçlik Kulesi




Kırmızı Otobüs




Çağrışımlar




Çocukların Unutulan Dili




Dikkat: Ruh eşiniz çıkabilir! – Fiziksel Dünyada Ruhsal Sevgi




Yedi Gün Duası




EXCIDO




300 Soruda Deneysel Ruhçuluk




Deniz Gezmiş ve Kırmızı Pabuçlar




Sevda Yunus ve Çelik




ÖTEALEME GEÇERKEN GÖRDÜKLERİMİZ




RUHLAR KİTABI – Ruhçu Doktrinin Esasları




Platon'un Parmenides Diyalogunun Yorumu (141e - 142a)




Gönlümün Bir Parçası
Toplu Öyküler 2





Karanfilli Hikaye
Toplu Öyküler 1





Bir Gün Bir Issız Adaya Düşerseniz
Herodot'tan Malaparte'ye II. Cilt





Bir Gün Bir Issız Adaya Düşerseniz
Herodot'tan Malaparte'ye I. Cilt





insanlarımdan dünya manzaraları




Aliağa: Cumhuriyet Dönemi




İran Gezi Rehberi




YÜCE ALEMLERİ BİLMEK: İnisiyasyonun Modern Yolu




OLAĞANÜSTÜ İNSANLARLA KARŞILAŞMALAR




ASLAN HALKI: Gelecekten İnterkozmik Mesajlar




CESUR RUHLAR




DÜNYA TARİHÇESİ KEŞİF SEFERLERİ




PSİŞİK KORUNMA – Enerji Alanınızı Koruma ve Güçlendirme Teknikleri




Dünyanın Köftesi
Değişik Ülkeler, Değişik Köfteler





GURDJIEFF ve OUSPENSKY ÖĞRETİSİ ÜSTÜNE PSİKOLOJİK YORUMLAR 1. Cilt




Bulgur Yemekleri




ENNEADLAR




HİÇLİK DENEN YER
KUANTUM BOŞLUĞU VE TANRI'NIN ZİHNİNİ ARAYIŞ





Zeytin Ağacı Dergisi Sayı 14




Zeytin Ağacı Dergisi Sayı 13




Zeytin Ağacı Dergisi Sayı 11-12




Zeytin Ağacı Dergisi Sayı 10






Diğer Sitelerimiz
www.focafoca.com www.edremitedremit.com www.marmarismarmaris.com www.fethiyefethiye.com www.halikarnasbodrum.com www.mudanyamudanya.com www.alacatialacati.com www.ayvalikayvalik.com www.akyakaakyaka.com www.kayacukuru.com www.tatilimtatilim.com


Aşçı Fok / Nurdan Çakır Tezgin

Gökçen Adar ile Alaçatı - Aşçı Fok / Nurdan Çakır Tezgin

Gökçen Adar ile Alaçatı



Alaçatı bir başka dünya.

Alaçatı başka dünya hele Gökçen Adar ile bambaşka, dopdolu bir dünya. İkisi bir araya geldiğinde kim tutar kaymaklı damla sakızlı çörekleri?

Hadi size Alaçatı Pazarı’nı gezdireyim dedi ilkin, sonra da Hacı Memiş’i. Pazar aşkım her dem alevlendiği için Hacı Memiş kimdir diye sormadan kendimizi Alaçatı pazarının otlarıyla, sebze meyveleri arasında buluverdik. Hacı Memiş, Alaçatı’nın en eski yerleşik mahallesiymiş bu arada.

Başladık pazar tavafına. Her bir güzelliği bir an önce yaşayabilmenin çabukluğuyla adımladık pazarın tezgâhlar arası renk cümbüşünü. İşte orada rengârenk sümbüller, nergisler ve yaşasın dağ lalesi anemonlar… Ah, avucuma Gökçen bey tarafından tutuşturulan mevsimin ilk anemonları bu kadar erken mi açıyorlardı! Şubatı bulur sanırdım oysa, bu yıl kış da olmadı desek yeri. Lütfen aldanmayın badem çiçekleri!

Kaymaklı damla sakızlı çöreğin heyecanıymış hızlı adımlarımızın nedeni. Öğleden sonraya kalmamış, sabahtan yeterince varmış! Boynu bükük çocuklar gibiydik boş camekânın önünde! Olsun, biz de diğer bir tat olan lorlu sakızlı Alaçatı kurabiyesiyle demlendirdik çay molamızı.

Gökçen Adar, yazmış olduğu “Yaşamla Flört” kitabındaki kararlılığıyla flört edercesine adımlıyor Alaçatı sokaklarını. Herkesi, her bir dükkânı, bütün güzel dost kapılarını çalarak dolaşıyoruz. Bütün yüzler gülümsüyor onu görünce, tatlı bir sükûnet hakim sokaklara kışın… Yazları iç avluların rehavetine gömüldüğünü söyleseler de, kış canlılığının yerleşik ahaliye iyi geldiği besbelli. Yılbaşı coşkusunu henüz üzerinden silkeleyememişliğin verdiği bir sarhoşluk hakim Alaçatı’ya.

Çeyrek yüzyıldır Alaçatılı olan Gökçen Adar’ın penceresinden Alaçatı’yı soluklamak, her bir sokağını onun adımlarının ardından takip etmek ayrı bir keyif. Kuytu Restoran'ın önündeki sokaktan başladığımız pazar yerindeki gezimizden sonra istikamet Kirli Çıkı’ydı. “Kirli Çıkı”, Gökçen beyin Anadolu el sanatları ile Ege ve Akdeniz kıyılarının antika bakır, cam ve porselen eşyalarıyla dolu keyfiyetli dükkânı. Besili ve mağrur kedilerin antikalar arasında salındığı minik bir çırlı çıfıt çarşısı burası. Küçücük ve sevimli, limon içi fıçıcık tekerlemesine tutulacağınız şirinlik muskası.

Başka kapılar, başka antikacılar, başka başka duraklara selam vererek; Camgeran, Oktay Durna’nın Eskiden’i, Kuş Kafesi, Asma Yaprağı, Kuytu, The Hotel, Tuval, Dutlu Kahve, ve Be-Dest derken gün akşam oldu.

Adını koymakta zorlanacağınız, algılarımızın uçuştuğu Alıçatı, Arnavut kaldırımlı bükümlü eski sokaklarıyla Foça’ya çok benziyor. Tipik Ege. Ne var ki bozulmamış Ege mimarisi burada çok fazla dikkat çekiyor. Foça’ya dekor ve butik kent derim hep, buraya dekor diyemedim nedense! Pamuk şekeri kıvamındaki renkleriyle, masal kahramanlarının ayakkabılarını giyip dolaştığı masal kent demek geçiyor dilimin ucundan. Ortak bir dil bulabilir miyim diye dolanırım kentlerin sokaklarında, bulurum bazen! Diğerinin aynı gibidir çoğu, bazıları ise diğerinin aynılığından yola çıkıp bambaşka bir yurt olmuştur. Onu hemen fark edersiniz.

Var tabi, başka yaşamlar var az ötemizde!

Bazı insanlar yaşam eleklerini farklı elemişler, farklı gözlüklerle süzüyorlar bildik dünyamızı. Farklı ve daha neşeli bir flörte eşlik edercesine asılmışlar gündelik yaşamlarına. Sanırım onları özel kılan da bu.

Hacı Memiş Mahallesi’nin çarşı sokağında, “Destinaaaa, nasılsıııın?” diye sesleniyor kucağında eski zaman anılarından ağırlaşmış küçük ahşap eşyalar taşıyan alımlı bir hanıma. Hemen yanıt veriyor Gökçen beye, ikisi de tatlı bir kıkırdamanın “nerede kalmıştık” havasında devam ediyorlar. Destina’ya “versene bunu bana” diyor kucağındaki ağaç nihaleye uzanarak, o da “vermem eve götürüyorum” diyor, yine gülüşüyorlar en kısa zamanda tekrar görüşünceye…



Bir diğeri “hadi toplanıp yemek yapalım bir akşam yeme içmecesine” diye takılıyor. Bir kocaman âlâ çatı altına toplanmış süzme bal kıvamında insanların benzerleriyle farklılaşabildiği bir tuhaf yer burası. Yol ortası, kapı aralığı muhabbetlerle tanıyor tanışıyorsunuz Gökçen Adar’ın dokunduğu böylesi Alaçatı’yla…

Hacı Memiş Mahallesi’nin yaşam fışkıran sokaklarında dolaşmak, daha önceki gelişlerimde hiç bu kadar keyifli olmamıştı! Klavuzunu söyle sana aldığın hazzı söyleyeyim deme noktasında, Gökçen Adar’ın kitaplarından, yapmak istediklerinden söz etmeye sıra gelmedi.

İzmir’de mutfağa meraklı bir anne babanın çocuğu olarak doğmuş lezzet avcısı o. Dilin damağın ve yaşamın tüm renklerinin buluştuğu tat kaşifliği onu yazmaya ve arşivciliğe sürüklemiş. Günümüzde yokolan veya kaybolmaya yüz tutan nice lezzeti öne çıkarmak gibi bir misyonu var. Beşbin beşyüz kadar yemek tarifiyle Anadolu Mutfağı’na ciddi bir katkı sağlayacak arşive sahip. Yayınlanmış kitaplarının yanı sıra, yenileri ve kalıcı olmasını arzuladığı kaybolmasını istemediği değerlerin kayıt altına alınma çabalarına coşkuyla devam ediyor. Sevgili Gökçen Adar, tam bir kirli çıkı, gelecek nesillere bırakacağı ne çok armağanı var.

Alaçatı’yı, Alaçatı ile bütünleşmiş İzmirli bir lezzet avcısı ile adımlamak ayrıcalık ise evet o ayrıcalığı yaşamış biri olarak şunu da söylemez isem içimde kalacak; Bir belde, bir yurt ne kadar güzel ve çekici olursa olsun onu yaşanılır kılan içinde barınan insanlarıdır. Güzel insanlar güzelleştirir dünyayı. Alaçatı ve Gökçen Adar’a selam olsun…

























Aşçı Fok
Nurdan ÇAKIR TEZGİN








Yayın Tarihi : 14.01.2014 / 1498


YORUMLAR

Yorum yazan : Destina Akgün
Tarih : 18.02.2014
Alaçatı''''dan da size selam olsun sevgili Nurdan hanım...Gökçen bey Alaçatımızın en vazgeçilmezlerindendir... Ne mutlu bize ki onun sayesinde sizin gibi tatlı dostları ile buluşup, tanışıyoruz...Keyfiniz daim olsun...


Yorum yazan : Dr.Kumral Kepkep
Tarih : 01.02.2014
Nurdan Hanım; Gökçen''''i az bile anlatmışsınız, gerçekten Gökçen için yazılabileceklerinize yeni başlıyorsunuz, drKumral.


Yorum yazan : Aşçı Fok
Tarih : 15.01.2014
Sevgili Nil, tatlı satırlarınız için teşekkürler ediyorum. Sağlıklı olalım da yapmak istediklerimizi yapabilelim hep. Birlikte de gezeriz neden olmasın :)

*

Gökçen Beyciğim, sizin için yazılabileceklere yeni başlıyoruz bence! Dopdolu bir yaşamın dışa yansımalarını görmemek için kör olmak gerek. Güzellikler hep sizinle olsun.

*

Sevgili Safiye, insan belli bir yaşa gelince yaşamı farklı tartmaya başlıyor, sanırım hepsi bu :)




Yorum yazan : safiye yaşar erdiger
Tarih : 15.01.2014
İkiniz de çok şirinsiniz. Sanırım, her yaşın keyfini çıkaranlardansınız.


Yorum yazan : Nil
Tarih : 15.01.2014
Nurdan Hanım kılavuzum olur musunuz:)

Evet derseniz emeklilik dilekçem hazır,
sizin rotanızda gezmek güzel olurdu :)


Yorum yazan : gökçen adar
Tarih : 15.01.2014
ya ne diyeceğimi bilemiyorum.ne büyük bir ödül bu yazdıkalrınız benim için.nobelmiş oskarmış yanında cüce kalır. çok gururlandım.sonsuz teşekkürler gökçen adar



Son Yazılar




Haydi gençler zeytin hasadına

“Boy uzatmanın farklı bir formülünden söz etmek istiyo... (devamı)
Pirinç Hanı "Mezeci Çırağı"

“Çocuklar sessiz tanığıdır bulundukları her ortamın. O... (devamı)
Şairi uğurlarken.

Bir çınarı daha uğurladık Şehâdet Camisinden… Sevdikle... (devamı)
Phokaia sanrıları / Antik kentin kayıkları

Sabahın çok erkeniydi Phokaia Antik Kenti'nde.

Öy... (devamı)
Köy ve kasaba hayırları yok olmasın / AVCILAR - DEDEPINARI HAYIRI


Alt tarafı yıllardır süregelen bir köy hayırını anlatac... (devamı)
Salah Birsel’in “Kahveler Kitabı”

Söz etmek bugüne kısmetmiş. Başucu kitapları vardır insanın,... (devamı)
Ekinoks sanrıları; Babaanne havada sıklet var


Rahmetli babaannem “havada sıklet var” derd... (devamı)
Hünnap yoksa Güvem var

Hünnap almaya gitmiştim pazara. Ağustos sonundan beri dağlar... (devamı)



- 10. AYVALIK ZEYTİN HASAT GÜNLERİ

- 4. Uluslararası Çanakkale Bienali (27 Eylül – 2 Kasım 2014)

- İstanbul'un Lüfer Bayramı 2014

- KARADENİZ HAVZASI GELENEKSEL EL SANATLARI VE TATLARI TANITIM GÜNLERİ

- 5.Seferihisarlılar Buluşması

- KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ (13-14 EYLÜL 2014)

- Kazdağları'nda Festival EKOFEST

- Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali

- 1. MERSİN TANTUNİ FESTİVALİ (22 Haziran 2014)

- ADATEPE TAŞMEKTEP 2014 YAZ SEMİNERLERİ PROGRAMI









Şeftali Bahçeleri'nden: "Muhasebeci Bey, pembeye yakın bulanık renkli bir cins şeftali rakısına düşkündü; «Bakalım benim âb-ı hayatı nasıl bulacaksınız?» diye kadehi uzattı: Agâh Bey içti; biraz buruk, ama baygın kokulu, tuhaf lezzetli, hoş bir içkiydi. Ötede kalem efendileri rakı sofrasını kurmak, mezeleri, salataları hazırlamakla meşguldü; odacılar kenarda ateş yakmışlar, kebap çeviriyorlardı. Şeftali kokusuna kansan bu pişmiş et kokusu akşamın serinliği içinde insana keyifli bir iştah veriyordu; sürekli içiyorlar, üzerlerine yoğurt dökülmüş sıcak patlıcan kızartmalarından, taratorlu semizotu salatalarından kaşık kaşık yiyorlardı."
Refik Halit Karay



YORUMLAR
Yorum yazan : Alev Direk
4 Zeytin Hasadına gelir misiniz?
Yorum yazan : Aşçı Fok
4 r_6527215838.jpg
Yorum yazan : e.topcu
4 r_6527215838.jpg
Yorum yazan : Aşçı Fok
4 Salyangoz sohbeti
Yorum yazan : Papatya Papadopoulos
4 Salyangoz sohbeti



Geri Dön   Yukarı Çık               




© 2007 Her hakkı saklıdır.


Tasarım : FocaFoca