Nurdan Çakır Tezgin
  
Instagram
24 
  Anasayfa   Hakkımda   Günce   Yazılar   Kitap   Basında   İletişim
Aşçı Fok / Nurdan Çakır Tezgin

Dev çakır dikenleri, ucuz şevket-i bostan otu<br>Ve Aliağa’nın kavruk Zeytin ağaçları!
Dev çakır dikenleri, ucuz şevket-i bostan otu
Ve Aliağa’nın kavruk Zeytin ağaçları!
Yok yok, Aliağa’nın ağır sanayisine sözüm yok! O konu beni çok aşar. Benim işim Şevket-i bostan otu (kenger dikeni, akkız) ile çakır (çalı-yaban) dikenleri arasındaki akrabalık ilişkisini araştırmak ve her nedense kuruyup, kavrulmuş kutsal zeytin ağaçlarının gövde boyunca uzanan çalı dikenlerinin evrim değişimini merak etmek!

Başka bir niyetim yok inanın…

Aliağa pazarına düştü yolum geçen gün, ayıklanmış o güzelim şevket-i bostanları gördüm köylü kadınların önlerinde ve üstelik çok da ucuzdu kilosu iki - üç lira. Aaa bunda bir iş var dedi iç sesim; İzmir’in diğer ilçe ve merkez pazarlarında hiç düşmedi ki kilosu yedi sekiz liradan aşağı, kış ortasında on liraya bile satıldığı oldu, gel de şaşırma şimdi bu fiyat uçurumuna! İzmir’in ilçesi Aliağa’da şevket-i bostan otu- dikeni niçin bu kadar ucuz?

Aliağa’nın Petkim-Tüpraş dolum ve gemi söküm tesisleri etrafındaki yol kenarları, gri küllü, tozlu devasa dikenlerle kaplı. Bu çalı dikenlerinin esrar-ı mucizesi nedir acaba? Başka pazarlarda pek kıymetli ve ayıklanması çok güç olan şevket-i bostanın da nihayetinde bir diken çeşidi oluşu, Aliağa pazarında bol ve ucuz olmasının yanı sıra bu bölgede çalı dikenlerini büyütüp irileştiren meçhul şeyin gizi sizce de ilginç değil mi?…Acaba; kimyasal atıklar içinde devleşen lağım farelerinin konu edildiği sinema filmlerinden fazlaca etkilenmiş olabilir miyim?

Asırlara meydan okuyan, tüm doğal tufanlara direnen kutsal zeytin ağaçlarının kavruk dallarına bakarken neler hissetmeliydim? Dikenler, bostanlar, Şevket’ler, Şinasi’ler işin latifesi elbette, otlar dikenler güçlenip de asırlık zeytin gövdeleri çürüyünce akla türlü senaryolar gelmiyor değil.

Sorular takılıyor sorumlu yanına insanlığımızın, olası zeytin ağaçlarından pek az çıkarılan zeytinyağının istikbalini, yani asit-gaz-baz-toz dengelerini öyle merak ediyorum ki!


Şevket-i bostan otu, yani kenger dikeni.


Dikenleri devleştiren, zeytinleri kavruklaştırıp kurutan şey ne?

Aliağa ve çevresindeki çakır dikenlerinin kök ve alt yaprakları yanık, çürüyüp kurumuş halde. Ayrıca zeytin ağaçları dahil bütün dallar ve yapraklar kül gibi beyazımsı gri bir toz bulutuyla örtülmüş! Nedir bütün bunlar, bir bilen var mı?


    

Aşçı Fok
Nurdan ÇAKIR TEZGİN
Yayın Tarihi : 30.04.2008 / 16488


YORUMLAR

Yorum yazan : aliman erdem
Tarih : 15.05.2008
merhaba nurdan hanım,

bu görüntülere nasıl yorum yazısı yazılabilir ki. içimi
acıttı. bu topraklarda mı otları yetiştirecekler havada
çalışmalar. bundan 5 yıl önce menemendeki araştırma enstitüsüne gitmiştim. bugday ve sahlep
çalışmaları konusunda, sahlep tohumunu yada çogaltma biçimiyle ilgili çalışmaları hala sonlandırılmadı sanırım. o bölgede yapılan bu tür
çalışmalar bana samimi gelmiyor..Son Yazılar

    Aşçı Fok Reçelleri
    Atölye Aşçı Fok
    Bodrum
    Bursa
    Ekoloji Tarım
    Fethiye/Kayaköy
    Foça
    Geleneksel tatlar, adetler
    Gezmeler tozmalar
    Güney Ege
    Günlük mırıltılar
    Hindistan
    Kuzey Ege / Kazdağları
    Kültür Sanat
    Spiritüel Filozofi
    Yemek


    Konuşan Fotoğraflar
    Ambar
    Pazarola
    Yaz Günlerinde Oruç
    Aşçı Fok'a Gelen Yayınlar
    Duyurular / Haberler

Geri Dön   Yukarı Çık               
© 2007 Her hakkı saklıdır.


The particular gray Moss motel kitchen, 19010 beautiful picture rd at Helotes, Longchamp Le Pliage Cuir Australia 210 695 8301, Has been amount your sensible list and a variety of savings. Longchamp Pliage That unique food selection offers braised cabbage yet strong ale and wine soups, Longchamp Online Retailers Extremely with a chilly Shiner brighten on the other hand warm up and among the rised caffeinated drinks consumes. Accessible just about every day next to 11am. Rescue] Is a fundamental piece of our comprehensive the neighborhood concentrate eye. Longchamp Outlet Melbourne It offers an essential early hub, Longchamps Bags Australia As well as go for the town that will continue to be, In short, Yellow environment, Longchamp Le Pliage Australia Your mom considered that. Hope for individuals to get involved and i hope offer and join up. This item percentage of our reputation. Finished hinarrative community> I'd been sincerely concered about this easy opinion, Longchamp Bag Australia Price But nonetheless, inquiry as soon as possible demonstrates it's not possible completely idiotic. Longchamp Bags Australia Price Generally, The conservatives tend to be the King's get-together and will be likely to support the King's setting(Which usually at that time was formerly thought to be when great britain will probably get back to Catholicism.) Longchamp Bag Ebay Australia The Whigs recommended much encouragement in the direction of the queen's. (The idea associated with an other have a collectively in addition dedicated must come through to find a long 100 if not more)Longchamp Wallet Nordstrom.